wtorek, 26 stycznia 2016

CZECHOSŁOWACJA.


Miasto Bystřice pod Hostýnem.

Pierwsza wzmianka o miejscowości pochodzi z roku 1368. 
Prawa miejskie miasto otrzymało w 1864 r.

3 komentarze:

 1. Jak widzę to jeszcze była Czechosłowacja ( waluta na znaczku ) , piękne kościoły, ciekawe czy nadal są to obiekty sakralne.

  OdpowiedzUsuń
 2. W latach 1986 do 1988 pracowałem w Czechosłowacji, dzisiaj miejscowość w której mieszkałem przynależy do Słowacji. Przed II W.Ś. te tereny należały do Węgier. Po wojnie batko Stalin, za wysługiwanie się Węgier Hitlerowi,tereny te, na płn. od Dunaju przyłączył do Czechosłowacji.
  W miejscowości tej, ok. 4 tys. mieszkańców był 1 kościół otwarty przez cały tydzień. Nie było żadnego problemu z praktykami religijnymi.
  N.p. w niedzielę była msza po madziarsku, po słowacku i dla nas Polaków specjalnie wieczorem też po słowacku. Ponad 90 % mieszkańców tych terenów to byli Madziarzy. Myślę, że dzisiaj kiedy Europa w wielu sprawach zmieniła się na plus jest tam podobnie. Dodam jeszcze, że przy kościele nie było plebanii. Ksiądz wynajmował stancję w prywatnym domu.
  Wyobrażasz sobie taką sytuację w dzisiejszej Polsce?

  OdpowiedzUsuń
 3. Myślę, że Polska to naprawdę bardzo ciekawy kraj a sami księża w Polsce mają bardzo wygodna pozycję, sama mieszkam za granicą I tutaj jest podobnie polskie parafie istnieją ale muszą sobie radzić na swój własny sposób. Księża mają domy,które wynajmują.

  OdpowiedzUsuń