Wikipedia

Wyniki wyszukiwania

poniedziałek, 27 czerwca 2011

FRANCJA 2011 .


Na znaczku wydanym z okazji M.R. Chemii przedstawiono Marię Skłodowską-Curie.
Międzynarodowy Rok Chemii 2011, ang. International Year of Chemistry 2011, IYC 2011 – rok proklamowany 63. rezolucją Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych 19 grudnia 2008 roku. Koordynatorami obchodów są: UNESCO oraz Międzynarodowa Unia Chemii Czystej i Stosowanej (IUPAC), zaś hasłem: Chemia – nasze życie, nasza przyszłość.
Historia:
Międzynarodowy Rok Chemii wyznaczono na 2011 rok nieprzypadkowo. W tym roku przypada bowiem zarówno setna rocznica otrzymania Nagrody Nobla przez Marię Skłodowską-Curie za wydzielenie czystego radu jak i utworzenia Międzynarodowego Zrzeszenia Towarzystw Chemicznych, którego bezpośrednim następcą jest IUPAC (1918).
Znaczenie i cel:
Rok ten ma na celu uzmysłowienie społeczeństwu znaczenie chemii w procesie zachodzących zmian klimatycznych i w utrzymaniu czystości środowiska, oraz podkreślenie wkładu kobiet w rozwój nauki jak i potrzebę międzynarodowej współpracy naukowej.
Obchody:
3 grudnia 2010 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podjął Uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2011 Rokiem Marii Skłodowskiej-Curie. Obchody IYC'2011 odbywają się w pod honorowym patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.
Z kolei uroczystości 100 rocznicy przyznania Nagrody Nobla w dziedzinie chemii Marii Skłodowskiej-Curie będą odbywać się jednocześnie w Polsce i we Francji. W obu krajach patronat będą sprawować prezydenci: Bronisław Komorowski i Nicolas Sarkozy.

Maria Salomea Skłodowska-Curie / ur. 7 listopada 1867 w Warszawie, zm. 4 lipca 1934 w Passy / – wywodząca się z Polski / z Królestwa Polskiego /,uczona - fizyczka i chemiczka, noblistka.
Większość życia spędziła we Francji, tam też rozwinęła swoją karierę naukową. Prekursorka nowej gałęzi chemii – radiochemii. Do jej dokonań należą: opracowanie teorii promieniotwórczości, technik rozdzielania izotopów promieniotwórczych oraz odkrycie dwóch nowych pierwiastków – radu i polonu. Pod jej osobistym kierunkiem prowadzono też pierwsze badania nad leczeniem raka za pomocą promieniotwórczości. DWUKROTNIE WYRÓŻNIONA NAGRODĄ NOBLA za osiągnięcia naukowe, po raz pierwszy w 1903 z fizyki wraz z mężem i Henrim Becquerelem za badania nad odkrytym przez Becquerela zjawiskiem promieniotwórczości, po raz drugi w 1911 z chemii za wydzielenie czystego radu. Do dziś (maj 2011) pozostaje jedyną kobietą, która tę nagrodę otrzymała dwukrotnie, a także jedynym uczonym w historii uhonorowanym Nagrodą Nobla w dwóch różnych dziedzinach nauk przyrodniczych.
Thanks a lot RICARDO !

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz