http://manymanymince.blogspot.com/ ** http://wspomnienczar-bul.blogspot.com/ ** https://prezesprezesow.blogspot.com/ ** http://filwalor.blogspot.com/ **http://filkas.blogspot.com/ ** http://zimawinterzima.blogspot.com/ ** http://leszkarozdub.blogspot.com/ ** http://panstwosrodka.blogspot.com/ ** http://2filwalor2.blogspot.com/
Wikipedia
Wyniki wyszukiwania
środa, 28 kwietnia 2010
BIAŁORUŚ 2010 r.
Na FDC pasy Sluckie.
Pas kontuszowy – długi od 3 do 4,5 m i szeroki na 40 cm pas noszony przez polską szlachtę do kontusza.
Używano go głównie w XVII i XVIII wieku. Jak znaczna część ówczesnego ubioru został zapożyczony z kultury Wschodu (Turcja, Persja). Szlachcic owijał się pasem kilka razy, przy czym końce zakładano misternie, by pas nie został pognieciony. Bywały pasy jednostronne, dwustronne i czterostronne, w zależności od opracowania wzoru. Zakończenie pasa, zwykle o dużym wzorze, zwano g ł o w ą; środkowe pola, najcześciej o wzorze drobnym - wciążem. Pasy składano wzdłuż, przy czym jedna strona, bardziej ozdobna, była noszona od święta, a druga, skromniejsza, na co dzień. Często do pasa zawieszano rapcie do szabli.
Początkowo pasy kontuszowe sprowadzano z zagranicy, pierwsze polskie manufaktury (zwane persjarniami) je wytwarzające powstały w XVII wieku. Znanym ośrodkiem produkcji był Słuck i czasem pasy kontuszowe są nazywane pasami słuckimi, aczkolwiek równie znaną była manufaktura w Kobyłce. Oprócz pasów słuckich i kobyłeckich uznaniem cieszyły się też pasy lipkowskie.
Persjarnią w Słucku kierował w latach 1758-1776 polski Ormianin Jan Madżarski (Owannes Madżarjanc), po nim kierownictwo przejął jego syn, Leon Madżarski, który kierował persjarnią do roku 1807.
Znane persjarnie istniały również w Grodnie, Sokołowie, Korcu, Krakowie i w Gdańsku.
Pasy wykonywano najczęściej z jedwabiu, były bogato zdobione - w droższe wplatano złote i srebrne nici (złotogłów). Tkano je w bogate kolorystycznie wzory, chętnie wykorzystując motywy orientalne, ale także zachodnie i - bardzo często - polskie ludowe.
Pas mówił wiele o jego właścicielu. Określał nie tylko status społeczny i materialny szlachcica (najpiękniejsze pasy osiągały horrendalne ceny), ale nawet wyznanie. Kolor pasa i jego węzeł oraz wzór niosły dodatkowe informacje. I tak złoty pas ubierano w czasach pokoju, a karmazynowy obowiązywał w czasie wojen /za Wikipedią /.
Dziękuję Ci bardzo WIKTOR !
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz